Дислексія - це термін, що означає специфічну нездатність до читання. Дітям із дислексією важко читати точно і швидко. Вони також можуть зазнавати труднощів із розумінням прочитаного, правописом і написанням букв та інших графічних символів.
Люди іноді вважають, що дислексія - це проблема зору. Вони думають, якщо дитина перевертає літери або пише їх догори дриґом - у неї проблема з очима. Але дислексія не є проблемою із зором або баченням букв у неправильному напрямку.
Стисло: що таке дислексія?
Дислексія - це стан, через який людям важко навчитися читати. Це найпоширеніші труднощі в навчанні, хоча не зрозуміло, який відсоток людей має її. Деякі експерти вважають, що це число коливається від 5% до 10%. Інші кажуть, що до 17% людей мають ознаки труднощів із читанням. Причиною цієї широкої відмінності є те, що експерти можуть розуміти дислексію по-різному.
Здебільшого дислексія - це проблема точності та швидкості при читанні. Діти з дислексією насилу відповідають на запитання про те, що вони прочитали. Але коли їм читають вголос, вони не відчувають проблем із розумінням.
Проте дислексія може створити проблеми з іншими навичками. Вони можуть включати в себе:
розуміння прочитаного
проблеми з орфографією
почерк
математичні навички
Дислексія часто супроводжується дисграфією.
Важливо знати, що, хоча дислексія впливає на навчання, вона не має нічого спільного з інтелектом. Діти з таким станом так само розумні, як і їхні однолітки. Багато людей з дислексією мають успішну кар'єру, серед них довгий список акторів, підприємців і видатних політиків.
Якщо у вашої дитини дислексія, цей стан не зникне. Але є підтримка, методи навчання та стратегії, які допоможуть вам подолати перешкоди.
Дислексія. Симптоми та прояви.
Дислексія впливає на людей різною мірою, тому симптоми можуть відрізнятися в різних дітей. Як правило, симптоми проявляються як проблеми з точністю і швидкістю читання. Але в деяких дітей дислексія також може впливати на розуміння прочитаного, накреслення (почерк), математичні навички.
Однією з яскравих ознак дислексії у дітей є проблема розшифрування слів. Це здатність зіставляти букви зі звуками, а потім використовувати це вміння для точного і вільного читання слів.
Одна з причин, через яку дітям важко декодувати, полягає в тому, що в них складнощі з більш базовою мовною навичкою, яка називається фонематичним сприйняттям. Це здатність розпізнавати окремі звуки в словах. Проблеми з цією навичкою можуть проявитися вже в дошкільному віці.
У деяких дітей дислексія не проявляється доти, доки в них не виникнуть проблеми зі складнішими навичками. Вони можуть включати граматику, розуміння прочитаного, швидкість читання, розуміння структури речень і детальне написання невідомих слів.
Часто батьки звертають увагу, що їхні діти уникають читання, як вголос, так і про себе. Це теж - маркер дислексії. Вони можуть відчувати занепокоєння або роздратування під час читання. Це відбувається навіть після того, як вони освоїли основні принципи читання.
Ознаки дислексії можуть виглядати по-різному в різному віці.
Дошкільнята
✔︎ Є проблеми з розпізнаванням рими
✔︎ Складнощі з виділенням першого звуку в слові
✔︎ Важко дається вивчення нових слів
✔︎ Є проблеми з розпізнаванням букв і зіставленням їх зі звуками
Початкова школа
✔︎ Дитина зазнає труднощів при визначенні середнього звуку в слові або змішує кілька звуків, при складанні слова
✔︎ Часто не може розпізнати звичайні слова
✔︎ Швидко забуває, як пишуться багато слів, які вона в даний момент вивчає
✔︎ Стикається з проблемами в математиці через плутанину слів, і, особливо, термінів (більше-менше, найбільший-найменший)
Середня школа
✔︎ Школяр робить багато орфографічних помилок
✔︎ Йому часто доводиться перечитувати речення та цілі абзаци
✔︎ Читає на нижчому академічному рівні, ніж однолітки
Старша школа
✔︎ Під час читання вголос часто пропускає короткі слова
✔︎ Не читає на очікуваному рівні для їхнього віку
✔︎ У тестах та анкетах старшокласники настійно віддають перевагу запитанням із кількома варіантами відповідей, замість коротких відповідей або заповнення порожніх клітинок
Дислексія впливає не тільки на навчання. Це також може вплинути на повсякденні навички та заняття. До них належать соціальна взаємодія, управління пам'яттю та стресом.
Інші труднощі, які можуть співіснувати з дислексією.
Чимало дітей відчувають одночасно кілька проблем, які можуть виникнути водночас із дислексією.
Ось чому тести на дислексію мають бути частиною комплексної оцінки, яка досліджує всі сфери навчання.
Труднощі, супутні з дислексією і які помилково прийняти за неї:
➡️ СДУГ може заважати залишатися зосередженим під час читання та інших занять. Приблизно 40% учнів зі СДУГ також страждають на дислексію. Але діти з дислексією можуть турбуватися або погано поводитися в класі через те, що вони розчаровані своїм читанням, а не СДУГ.
➡️ Труднощі виконавчої функції можуть вплинути на різні навички та галузі навчання. До виконавчих функцій належать здатність до організації, гнучке мислення та робоча пам'ять.
➡️ Низька швидкість обробки може вплинути на читання, а також на багато інших сфер навчання. Діти повільніше реагують і обробляють інформацію. Це може ускладнити оволодіння базовими навичками читання та розуміння сенсу прочитаного.
➡️ Порушення слухової обробки впливає на здатність дитини організовувати звуки, які вона чує, і, як наслідок, може ускладнити читання. Дітям із порушеннями слухового опрацювання може бути важко розпізнавати відмінності між звуками та вимовляти нові слова.
➡️ Труднощі візуальної обробки ускладнюють опрацювання того, що бачать очі. Діти з труднощами у візуальному опрацюванні можуть скаржитися на погіршення зору або на літери, що "стрибають по всій сторінці". Вони намагаються компенсувати це, мружачись або закриваючи очі. Вони часто перевертають літери, коли пишуть, і їм важко залишатися зосередженими.
➡️ Дисграфія може вплинути на здатність дитини відстежувати і вимовляти букви та цифри. Це також може ускладнити вираження ідей у письмовому вигляді. Багато дітей із дисграфією також мають дислексію.
➡️ Дискалькулія ускладнює вивчення математики. У багатьох дітей є серйозні проблеми як із читанням, так і з математикою, і вони можуть мати дискалькулію на додаток до дислексії. Проблеми з навчанням будуть пов'язані з обома порушеннями.
Ймовірні причини дислексії
Дослідники поки що не визначили достовірно, що саме спричиняє дислексію. Вважається, що роль відіграють відмінності в генах і мозку. Ось деякі з можливих причин дислексії:
Гени та спадковість. Дислексія часто зустрічається у членів однієї сім'ї. Близько 40% братів і сестер хлопчиків із дислексією мають такі ж труднощі з читанням. 49% батьків хлопчиків із дислексією також мають їх. Учені також виявили групу генів, пов'язаних із труднощами читання та мовною обробкою.
Анатомія та активність мозку. У дослідженнях візуалізації мозку показали відмінність між людьми з і без дислексії. Ці відмінності виникають у ділянках мозку, пов'язаних із важливими навичками читання. Ці навички дають змогу зрозуміти, як звуки представлені в словах, і зрозуміти, який вигляд мають написані слова.
Однак мозок може змінитися: це поняття відоме як "нейропластичність". Дослідження показують, що активність мозку в людей із дислексією змінюється після відповідного їм навчання.
Як діагностується дислексія
Єдиний спосіб переконатися, що у вашої дитини дислексія, - пройти повне обстеження. Зверніться до шкільного вчителя і психолога за коментарями з приводу оцінки читання та інших академічних навичок. І ви можете запросити інформацію від учителів вашої дитини про те, що вони спостерігають у класі. Оцінки в школі безкоштовні. Наявність діагнозу дає змогу вашій дитині отримувати підтримку та послуги в школі. Це включає в себе специфічні інструкції з читання.
Однак однієї шкільної оцінки труднощів зазвичай буває замало для діагностики дислексії та інших проблем навчання.
Перш ніж ухвалювати рішення про проведення повного обстеження, важливо виключити будь-які медичні проблеми, які можуть бути причиною розладів навчання. Лікар може визначити, чи є у дитини проблеми із зором або слухом.
Спеціаліст, який професійно проводить діагностику дислексії та інших розладів навчання, проведе серію тестів на дислексію. Також буде проведено оцінку супутніх труднощів, щоб точно визначити, де слабкі та сильні сторони дитини.
СДУГ часто співіснує з дислексією. У деяких дітей із проблемами в навчанні та увазі також може виникнути тривога або депресія.
Фахівець може поставити вам запитання про вашу сімейну історію. Вам також буде запропоновано заповнити анкети про навички та обмеження вашої дитини.
Спеціаліст із діагностики проблем навчання розгляне всі результати разом, перш ніж поставити діагноз. Також вам порекомендують способи допомогти вашій дитині.
Діти з дислексією належать до категорії дітей з особливими освітніми потребами. За наявності діагнозу дитина має право на додаткові умови навчання.
Які фахівці можуть допомогти з дислексією
Існують спеціальні методи навчання, які допоможуть дітям із дислексією. Метод Дейвіса® - інтегровані інтенсивні Програми корекції дислексії та інших розладів навчання.
Дитячі нейропсихологи
Фахівці з сенсорної інтеграції - допоможуть впоратися з порушенням обробки сенсорної інформації (НОСІ)
Вчителі спеціальної освіти - корекційні педагоги, логопеди
Як ви можете допомогти своїй дитині з дислексією
Ви - головна опора вашої дитини. Від співпраці зі школою до відпрацювання навичок читання вдома - ви можете допомогти, надавши вашій дитині інструменти та мотивацію для прогресу в житті та в школі.
Ключові моменти
✅ Дислексія - це пожиттєвий стан мозку, який ускладнює читання.
✅ Ознаки дислексії можуть виглядати по-різному залежно від віку.
✅Є багато інструментів і стратегій, які можуть допомогти вашій дитині з дислексією та супутніми проблемами
✅ Зв'яжіться з нами - ми обговоримо вашу персональну ситуацію!
Comments